Soběslav se dnes stala dějištěm slavnostního ukončení modernizace
traťového úseku mezi tamní stanicí a Doubím u Tábora. Jejím
výsledkem je dvoukolejná novostavba trati, která po instalaci
evropského zabezpečovacího systému ETCS umožní vlakům jezdit až
200 km/h. Nyní mohou projíždět novým úsekem maximálně
stošedesátkou, i tak se ale podstatně zkrátily jízdní doby vlaků
spojujících jižní Čechy s Prahou.

Mezi Soběslaví a Doubím vedla původně jednokolejná trať s maximální rychlostí 100 km/h. Nyní vlaky využívají dvoukolejnou přeložku o délce 8,8 kilometru, která částečně kopíruje dálnici D3. Došlo tak nejen k jejich zrychlení, ale také ke zvýšení kapacity trati a současně pravidelnosti dopravy, kdy odpadlo čekání na protijedoucí vlak ve stanicích Soběslav a Roudná.

Trať je stavebně připravena pro rychlost 200 km/h. Tak rychle zde budou moci jezdit soupravy typu pendolino po instalaci evropského systému ETCS. Pro ostatní vlaky bude maximální rychlost 185 km/h. „Už nyní se podstatně zkrátilo cestování z jižních Čech do Prahy, nejrychlejší spoje zvládnou trasu z Českých Budějovic do hlavního města za 100 minut. Umožnilo to dokončení nejen tohoto úseku, ale i další dlouhé přeložky mezi Sudoměřicemi a Voticemi. Celkem tak vlaky mohou využívat 30 kilometrů zcela nové trati,“ vysvětluje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Práce probíhaly od září 2019. Jejich výsledkem je mimo jiné druhý nejdelší železniční tunel na jihočeské železnici, a to Zvěrotický s délkou 370 metrů. Dalšími stavebními dominantami jsou 830 metrů dlouhé přemostění Černovického potoka a estakáda o délce 263 přes rybník Kamenný. Cestující mohou využívat přesunutá nástupiště v Doubí u Tábora a zcela novou zastávku Myslkovice, která vznikla namísto stanice Roudná. Významným příspěvkem k životnímu prostředí je tunelový most převádějící nad železnicí biokoridor v lokalitě Hluboká. Z hlediska bezpečnosti provozu je pak důležité zrušení všech přejezdů, které nahradily podjezdy nebo nadjezdy.

Celkové investiční náklady akce dosáhly 4 859 601 137 Kč. Zhotovitelem prací byla společnost Soběslav – Doubí, kterou tvořily firmy STRABAG Rail, EUROVIA CS a Metrostav.

Projekt Modernizace trati Veselí n. L. – Tábor – II. část, úsek Veselí n. L. – Doubí u Tábora, 2. etapa Soběslav – Doubí byl spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Doprava 2014–2020. Příspěvek EU může dosáhnout až 1 511 088 992 Kč. Národní financování zajistil Státní fond dopravní infrastruktury.

Zdroj: Správa železnic